W wielu polskich przedsiębiorstwach brakuje rąk do pracy. Mimo niskiej stopy bezrobocia, firmy cierpią na niedobory kadrowe. Do tej pory sytuacje tę ratowali Ukraińcy, jednak coraz częściej wybierają oni naszych zachodnich sąsiadów. Nie dziwi zatem fakt, że nasi pracodawcy skłaniają się ku rynkom azjatyckim. Dlaczego warto zatrudniać pracowników z Azji?
Polskie przedsiębiorstwa dotknął kryzys związany z niedoborem siły roboczej. Mimo że zleceń nie ubywa, firmy nie mogą się rozwijać, ponieważ brakuje w nich pracowników. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Coraz bardziej widoczny jest niż demograficzny, co ma związek ze starzeniem się społeczeństwa (mało jest osób w wieku produkcyjnym). Przedsiębiorcy zatem łaskawym okiem patrzą na pracowników z Azji i skłaniają się ku egzotycznym rynkom.
Na polskich budowach można często zauważyć Ukraińców, jednak ich zatrudnianie nie likwiduje problemów kadrowych w polskich firmach. Obywatele ze Wschodu chętniej wybierają pracę w Niemczech, ponieważ tam mogą zarobić o wiele więcej niż w naszym kraju.
Jeśli i Ty borykasz się z brakiem rąk do pracy, zatrudnij pracowników z Azji. Nie myśl, że na azjatyckim rynku znajdziesz tylko osoby do pracy fizycznej. W Wietnamie, Indiach lub Bangladeszu jest wielu wykształconych cudzoziemców, którzy mogą wesprzeć Twoje przedsiębiorstwo.
Pracownicy z Azji przyjeżdżają do Polski w poszukiwaniu zatrudnienia i lepszych warunków bytowych. Niestety w swoim rodzimy kraju nie mogą oni liczyć na godziwe zarobki. Często, mimo wykształcenia żyją na skraju ubóstwa, nie mogąc zaoferować swoim bliskim stabilizacji finansowej.
Szkoda, ponieważ Azjaci to często ludzie wykształceni, którzy mogą wykonywać nie tylko proste prace fizyczne. Jeśli szukasz managerów, lekarzy czy informatyków, rynek azjatycki jest w stanie zaspokoić Twoje zapotrzebowanie. Sam widzisz, że opinia o Azjatach jako o ludziach prostych i niewykształconych jest bardzo krzywdząca.
Wiele polskich branż podupada, ponieważ brakuje w nich fachowców, takich jak tokarze, murarze, budowlańcy czy operatorzy wózka widłowego. Musisz wiedzieć, że znajdziesz ich również wśród pracowników z Azji. Kształcą się w centrum szkoleniowym w Bangladeszu. Warto wspomnieć, że wielu z nich ma już przygotowanie zawodowe, które zdobyli, pracując w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
W naszym kraju Azjaci mogą rozwijać swoje talenty i podnosić kwalifikacje. Wynagrodzenie, które dostają za swoją pracę nie jest wysokie, jednak potrafią docenić dobre warunki i przyjazne nastawienie polskich pracodawców.
Azjata ma zupełnie inną mentalność niż Polak. Fakt ten jednak nie dziwi, ponieważ wychowywał się w zupełnie innej kulturze. Oczywiście to nie przeszkadza pracownikom z Azji doskonale odnajdować się w polskich realiach. Są zawsze uśmiechnięci, zmotywowani i lojalni. Swoje obowiązki wykonują z radością. Azjaci nie narzekają na nadgodziny i pracę w weekendy – traktują to jako dodatkową okazję, aby zarobić. Łatwo można wyobrazić sobie jednak niezadowolenie Polaka, który musi dłużej zostać w pracy lub poświęcić na nią część soboty. Wspomniane cechy pracowników z Azji sprawiają, że są oni bardzo pożądani na naszym rynku.
Wśród Azjatów są także Filipińczycy – osoby wyjątkowo pogodne i optymistycznie nastawione do życia. W pracy są przyjaźni i koleżeńscy, dlatego szybko zjednują sobie przychylność.
Od 01.07.2018 roku w Polsce obowiązują uproszczone procedury zatrudniania Azjatów. 197 zawodów w 20 profesjach zwolniono z testu rynku pracy, więc nasi pracodawcy nie muszą już przechodzić wielu urzędowych (i biurokratycznych) procedur. Warto wspomnieć, że wydłużono także listę zawodów dla Azjatów zatrudnionych w naszym kraju. Na ich przyjazd do Polski przedsiębiorcy czekają również o 21 dni krócej niż dotychczas. Profesje zwolnione z testu rynku to między innymi te z branży budowlanej i informatycznej.
Zatrudnienie Azjatów pomoże Twojej firmie wywiązać się ze zleceń. Ponadto zyskasz lojalnych, zmotywowanych i radosnych pracowników, którzy będą przypisani do pracy w Twoim przedsiębiorstwie. Nie musisz się więc obawiać, że wybiorą innego zleceniodawcę. Warto otworzyć się na zagraniczne rynki spoza Europy. Można poprawić swoją sytuację biznesową i w porę zażegnać kryzysy.