Tablice sensoryczne a inne pomoce dydaktyczne: które rozwiązanie jest bardziej skuteczne?

tablice sensoryczne

Tablice sensoryczne a inne pomoce dydaktyczne: które rozwiązanie jest bardziej skuteczne?

Prawidłowy rozwój dziecka powinien dla rodziców stanowić priorytet, który w przyszłości pomoże młodym ludziom osiągać wyniki w nauce, pracy lub wpłynie na rozwijanie ich zainteresowań. Tablice sensoryczne stworzone zostały z myślą rozwijania u dziecka umiejętności merytorycznych. Warto zauważyć, że każde dziecko jest inne i potrzebuje indywidualnego podejścia do rozwoju przez zastosowanie różnych pomocy dydaktycznych.

Rozwój dziecka przy pomocy materiałów dydaktycznych

Rozwój technologi pozwolił poszerzyć spojrzenie na edukację i prawidłowy rozwój dziecka poprzez zaangażowanie go w ciekawe oraz różnorodne gry i zabawy. Jednakowo rodzice, jak i pedagodzy przy użyciu książek, malowanek, trójkątnych kredek, a także plasteliny mogą poprzez ciekawe zajęcia nauczyć młodych ludzi kreatywności i prawidłowego trzymania przyborów w dłoniach.

Następną wartą uwagi pomocą dydaktyczną, która w pełni angażuje użytkownika, jest tablica interaktywna. Możemy ją wykorzystać między innymi do układani puzzli, przechodzenia labiryntów, tworzenia melodii oraz poznawania różnych ciekawych miejsc na ziemi. Zajęcia przy użyciu tablicy ćwiczą spostrzegawczość, rozwijają wyobraźnię, a także uczą zaangażowania w wyznaczone zadania za pomocą zabawy.

Rozwój młodego umysłu powinien sukcesywnie działać na różnych podłożach. Oprócz nowoczesnych materiałów dydaktycznych możemy urozmaicić zajęcia z dziećmi, stosując książki. Czytanie na głos nie tylko rozbudza krytyczne spojrzenie na świat, ale również pozwala pokonać barierę nieśmiałości, przez co dziecko wykształca pewność siebie.

Tablice sensoryczne a inne pomoce dydaktyczne

W salach edukacyjnych często znajduje się tablica zielona szkolna. Jej użycie wymaga stosowania dodatkowych elementów takich jak klocki z magnesami. Wiele osobnych pomocy dydaktycznych zostało połączone w jedną tablicę sensoryczną. Zabawa połączona z doświadczaniem świata za pomocą zmysłów pozwala eksperymentować i manipulować różnymi ruchomymi elementami, które przyczyniają się do rozwoju dziecka. Tablica sensoryczna wpływa między innymi na:

  • rozwój percepcji wzrokowej oraz inteligencję emocjonalną,
  • pozwalają na samodzielną i kreatywną zabawę, ucząc dopasowywania kształtów,
  • ćwiczy umiejętność liczenia, nazywania kształtów oraz kolorów,
  • uczy rozwiązywania problemów i buduje pewność siebie.

Tablica sensoryczna to bez wątpienia jedna z najciekawszych pomocy dydaktycznych. Jeżeli chcemy, aby nasza pociecha prawidłowo się rozwijała poprzez zabawę bez konieczności nabywania osobnych elementów edukacyjnych, powinniśmy wyposażyć się w nowoczesną tablicę sensoryczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *