O zaletach i funkcjonalnościach systemu zarządzania jakością pisaliśmy nieco więcej w innym artykule. Dzisiaj postaramy się przedstawić jego kolejne cechy. A więc zaczynajmy. System zarządzania jakością ”pracuje” także nad tym, aby konkretna firma nie ingerowała zbyt bardzo w środowisko, czyli opiekuje się tym, aby nie przekraczała określonych norm zanieczyszczenia przyrody.
Z racji wprowadzania kontroli nad działalnością konkretnej firmy coraz częściej aplikuje się różnego typu systemy zarządzania jakością. Dzięki odpowiednim kontrolom sprawdza się zarówno metody wytwarzania towarów, jak i bezpieczeństwo ludzi podczas wykonywania różnych czynności.
Dla każdego właściciela własnej firmy niezmiernie ważna powinna być taka sprawa jak bezpieczeństwo, każdego z jego zatrudnionych jak i produktów czy usług. Dla potencjalnego klienta istotne jest to, czy towary jakie nabywa od danego sprzedawcy, czy usługi z jakich korzysta, są bezpieczne i przeszły różne kontrole, przez co są z pewnością bezpieczne dla konsumenta. Z doświadczenia wiemy, że jedne przedsiębiorstwa przykładają większą wagę do jakości swoich produktów, a inne stawiają częściej na ilość, aniżeli na jakość. Jak więc możemy odróżnić te pierwsze od tych drugich? Jest to możliwe dzięki temu, że wymyślono taką czynność jak certyfikacja wyrobów.
W chwili kiedy przemysł rozrósł się na tak dużą skalę, a społeczeństwa stały się niczym innym tylko społeczeństwami konsumpcyjnymi, wręcz niezbędne stało się oznaczanie towarów i usług pod kątem ich jakości. Jeżeli określony wyrób lub konkretna usługa spełnia określone wymagania, dzięki czemu jest bezpieczna zarówno dla człowieka i/lub dla środowiska – otrzymuje specjalne oznaczenie takie jak certyfikat ISO. Przeciętny konsument nie umie samodzielnie dokonać tego typu analizy, dlatego też wprowadzono certyfikaty ISO, aby potrafił on błyskawicznie odróżnić produkty po kontroli, od tych nieprzebadanych przez różne jednostki zajmujące się takim działaniem jak zarządzanie jakością. Każdego klienta powinien zainteresować taki certyfikat jak HACCP (ang. Hazard Analysis and Critical Control Points), którego misją jest badanie żywności oraz procesów jej produkowania i przetwarzania. Ten certyfikat opiera się na siedmiu naczelnych zasadach, dzięki którym można całościowo stwierdzić bezpieczeństwo i konkretne normy jakości wobec różnych produktów spożywczych. Bardzo podobną misję posiada certyfikat ISO 22000, którego funkcjonowanie opiera się na fundamencie czterech głównych zasad. Kontrolowanie tych elementów zapewnia bezpieczeństwo na przestrzeni całego łańcucha żywnościowego. Natomiast certyfikat ISO 14001 został stworzony do kontrolowania procesów produkcji pod kątem zanieczyszczenia przyrody. W Polsce, jak i na całym świecie funkcjonuje wiele firm, które zajmują się profesjonalnym wprowadzaniem różnych standardów jakości do różnego typu firm.