5 umiejętności, których możesz sie nauczyć, aby być lepszym managerem

manager

5 umiejętności, których możesz sie nauczyć, aby być lepszym managerem

Chcąc zbudować silne przywództwo oraz zespołową efektywność, oprócz podstawowej wiedzy, menadżer powinien dysponować pewnymi umiejętnościami. Przedstawiamy 5 kluczowych umiejętności, które pomogą Ci wykonywać zadania i skutecznie zarządzać podwładnymi.

Asertywność

Każdy dobry menadżer musi znać swoją wartość. Powinien potrafić odmawiać, jeśli sytuacja tego wymaga. Oczywiście, należy zachować przy tym kulturę oraz stanowczość. Jako menadżer to Ty wyznaczasz granicę. Szacunek do ludzi jest istotny, ale ważne są także wyraźnie określone wymagania. Dobry menadżer dba o interesy zarówno firmy, jak i pracowników. W sytuacji kryzysowej stoi po ich stronie, lecz jest w tym obiektywny. Chwali swoich podwładnych przy innych, jednak krytyczne uwagi wyraża na osobności. Stawia na rozmowę i jest w niej konkretny. Zadaje właściwe pytania, zachęca do przemyśleń i wyciągania wniosków ze swoich błędów. Mobilizuje swój zespół, okazując swoje wsparcie i życzliwość. Współpracuje blisko z szefem, a więc powinien zadbać o dobrą komunikację. Mówić wprost co jest odpowiednim rozwiązaniem, a za czym nie jest. Pracując jako menadżer, nie możesz obawiać się dyskusji i wyrażania swojej opinii. Musisz być szczery i asertywny.

Samokontrola

Osoba sprawująca piecze nad zespołem jest zobowiązana do kontrolowania swoich zachowań i emocji. Nawet w kryzysowych sytuacjach musi zachować pełen profesjonalizm. Nawet w przypadku silnego stresu i poważnych błędów swoich czy zespołu. Samokontrola pomaga uniknąć nagłych, nierozsądnych decyzji, podejmowanych pod wpływem emocji. Samokontrola pomaga też w budowaniu zaufania, szacunku i lojalności wśród podwładnych. Od menadżera wymagane jest zachowanie zimnej krwi, nawet w wyjątkowo trudnych sytuacjach. Chcąc rozwijać umiejętność samokontroli, możesz spróbować ćwiczeń oddechowych czy medytacji.

Szybkie podejmowanie decyzji

Kolejną istotną umiejętnością jest podejmowanie decyzji. To kluczowy aspekt pracy każdej osoby obejmującej stanowisko menadżera. Szybkie podejmowanie decyzji to często konieczność. Dzięki sprawnie podejmowanym decyzjom firma może działać wydajniej i skuteczniej. To oczywiście przekłada się na zwiększenie jej zysków.

Skuteczne zarządzanie czasem

Dobry menadżer potrafi skutecznie zarządzać czasem swoim i swojego zespołu. Jako lider, określasz najważniejsze zadania, kierujesz i motywujesz zespół do osiągania jak najlepszych rezultatów. Jak wiadomo, czas to pieniądze. Manager powinien umieć określić priorytety i dobrze rozdzielać zadania pomiędzy danymi pracownikami, tak aby nie zaniedbać żadnego z nich.

Efektywne delegowanie zadań do odpowiednich pracowników

Lider zespołu musi właściwie delegować obowiązki. W ten sposób odciąża się z nadmiaru zadań, ponadto wspiera pracowników w rozwoju zawodowym i buduje zaufanie. Menadżer musi znać dobrze swój zespół. Powinien wiedzieć, kto najlepiej nadaje się do danego projektu i sobie z nim poradzi.

Chcąc stać się dobrym przywódcą, warto udać się na studia dla manegerów Katowice. Przygotują one do pracy na tym stanowisku. Wszystkie powyższe umiejętności pomogą w osiąganiu lepszych wyników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *