Płatności gotówkowe – jak długo się utrzymają?

sharon-mccutcheon-8a5ej1-mmq-unsplash-1024x683

Płatności gotówkowe – jak długo się utrzymają?

Faktem jest, że gotówka stała się coraz rzadziej wykorzystywana. Pytanie brzmi, jak szybko ten trend się rozwija i jakie czynniki osłabiają wykorzystanie banknotów i monet jako metody płatności? Wszystko wskazuje na to, że Covid-19 jest swego rodzaju punktem zwrotnym, który zmniejsza znaczenie płatności gotówkowych.

Polska płatność gotówkowa

Z roku na rok trend płatności gotówkowych w Polsce spada. Już od dłuższego czasu mówi się, że Polacy chętniej korzystają z transakcji bezgotówkowych, ale w ostatnim roku ich rola znacząco wzrosła. Według raportu NBP, o systemie płatniczym w Polsce, udział płatności gotówkowych od 2005 roku spadł z 98 do 57 proc. na koniec IV kwartału 2020 roku. Na polskim rynku było wówczas aż 42,9 mln kart płatniczych.

Sytuację tę wzmocniła pandemia Covid-19, podczas której wzrosła sprzedaż internetowa, a tym samym dokonywanie płatności online szybkim transferem przez Przelewy24 lub telefonem komórkowym. Poza tym płatności cyfrowe zaczęły być traktowane jako forma bezpieczniejsza niż gotówka, którą można zgubić i sfałszować, a odzyskanie jej jest prawie niemożliwe.

Wzrost roli płatności bezgotówkowych

Bankowcy twierdzą, że zniknięcie gotówki nastąpi znacznie wcześniej, niż to przewidywano. Koronawirus obudził trend bezgotówkowy. Kwarantanna, czasowe zamknięcie firm czy zakaz wychodzenia z domów, sprawiły, że ludzie zostali zmuszeni do korzystania z zakupów internetowych i metod płatności online, ponieważ po prostu nie mogą i nie mają gdzie wydawać dużo gotówki.

Poza tym konsumenci przyzwyczajeni do braku konieczności noszenia portfela wolą korzystanie z BLIKA, portfeli elektronicznych, kart płatniczych i innych nowoczesnych metod płatności. Także sklepy internetowe zachęcają do transakcji bezgotówkowy, które dzięki platformom, takim jak https://www.przelewy24.pl/ są bezpieczne i opłacalne bardziej niż, np. płatność gotówką za pobraniem.

Biorąc pod uwagę, że coraz więcej osób ma konta w banku, nieunikniony jest spadek znaczenia gotówki i wykorzystania banknotów oraz monet, który co roku będzie się pogłębiał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *