Jak dbać o wycieraczki samochodowe i pióra do wycieraczek?

piora-wycieraczek-1024x1365

Jak dbać o wycieraczki samochodowe i pióra do wycieraczek?

Dla większości ludzi zdecydowanie większe znaczenie niż wycieraczki mają inne części samochodu, takie jak silnik czy hamulce. Z jednej strony jest to oczywiście zrozumiałe, z drugiej jednak niepoświęcanie należytej uwagi wycieraczkom to błąd. Ten z pozoru błahy element wyposażenia samochodu potrafi bowiem uratować nasze zdrowie, a nawet życie.

Czynniki atmosferyczne – największy wróg

Wycieraczki samochodowe to sprzęt, który ze względu na swoje położenie, a także funkcję, jaką pełni, narażony jest na zniszczenia. Warto zdać sobie sprawę, jakie czynniki mają negatywny wpływ na wycieraczki i pióra do wycieraczek oraz jak prawidłowo dbać o ten element wyposażenia pojazdu.

Wycieraczki samochodowe to charakterystyczna część eksploatacyjna, która nieustannie narażona jest na negatywne działanie warunków atmosferycznych. W lecie na oddziałuje na nie wysoka temperatura i promieniowanie UV, w zimie – mróz, lód i śnieg. Zbyt duża ilość wody podczas deszczowych dni również nie wpływa pozytywnie na stan wycieraczek.

Co być może mniej oczywiste, na kondycję wycieraczek samochodowych wpływać mogą nie tylko warunki atmosferyczne. Zbyt dynamiczna jazda również może im zaszkodzić, ponieważ wówczas na szybę mogą dostać się zanieczyszczenia lub nawet drobne kamienie, które mogą zniszczyć wycieraczki.

Jak przedłużyć życie piórom do wycieraczek?

Wycieraczki powinniśmy bezwzględnie wymieniać raz na sezon. Warto jednak stosować się do kilku zaleceń, które pomogą im dłużej przetrwać w dobrym stanie. Przede wszystkim powinniśmy, w miarę możliwości, regularnie czyścić pióra wycieraczek. Zabieg zdejmowania zabrudzeń i osadu z gumowych elementów zapobiegnie ich odkształcaniu się.

Kolejną ważną kwestią jest prawidłowe użytkowanie wycieraczek. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy używać ich do usuwania śniegu czy też lodu z szyby – do tego celu zdecydowanie lepiej korzystać ze specjalnej skrobaczki do szyb. Lód może spowodować postrzępienie się piór, a zbyt duża ilość śniegu odkształcić je.

Rzecz jasna najlepszym rozwiązaniem na ograniczenie szkodliwości czynników atmosferycznych, a tym samym ochronę naszych wycieraczek samochodowych, byłoby garażowanie naszego samochodu. Niestety, nie każdy ma taką możliwość. Jeśli jednak dysponujemy miejscem, w którym moglibyśmy schronić nasze auto, powinniśmy z niej skorzystać – z pewnością wpłynie to pozytywnie nie tylko na wycieraczki, ale na cały samochód.

Jakość ma znaczenie

Przy wyborze zarówno piór do wycieraczek, jak i samych wycieraczek, warto pamiętać, aby starać się wybierać wyłącznie te dobrej jakości. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że sprzęt będzie miał dłuższą żywotność. Marka Valeo jest liderem na rynku motoryzacyjnym w produkcji i sprzedaży różnych części wyposażenia samochodów, w tym także wycieraczek. Produkty tej marki są jednymi z najczęściej wybieranych przez największych producentów samochodów. Valeo ma w swojej ofercie różne rodzaje wycieraczek, a ich niewątpliwym atutem są zastosowane w produktach specjalne czujniki zużycia, dzięki którym wiadomo, kiedy należy wymienić nasze pióra do wycieraczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *