Plusy i minusy inwestycji w panele fotowoltaiczne

fotowoltaika8

Plusy i minusy inwestycji w panele fotowoltaiczne

Koszt energii elektrycznej stale rośnie. Trudno wyobrazić sobie sytuację, że trend ten odwróci się. Powinniśmy raczej spodziewać się kolejnych podwyżek na przestrzeni kolejnych lat. Jedynym sensownym rozwiązaniem, które może uodpornić nas na rosnące stawki za prąd jest fotowoltaika. W dzisiejszym artykule opiszemy zalety oraz wady tego rozwiązania. Zapraszamy!

Fotowoltaika – PLUSY

– Oszczędność pieniędzy na rachunkach za energię. To główny powód, dla którego większość osób decyduje się na zakup paneli fotowoltaicznych. Dzięki nim można bowiem zredukować rachunek za prąd nawet o 100%. Wystarczy zainstalować odpowiednią do naszych potrzeb liczbę paneli fotowoltaicznych, które będą generować pożądaną przez nas moc.

– Uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców. Dysponując własnym systemem fotowoltaicznym nie jesteśmy uzależnieni od innych dostawców prądu. Jesteśmy więc odporni na rosnące stawki za prąd.

– Komfort użytkowania. Panele fotowoltaiczne nie wymagają od nas praktycznie żadnej ingerencji. Jedyne co musimy zrobić to czyścić je z zalegającego kurzu oraz śniegu. Takie prace można wykonywać sporadycznie.

– Łatwa dostępność. Na rynku funkcjonuje wiele firm specjalizujących się w dystrybucji i montażu paneli solarnych. Bez problemu znajdziemy odpowiedniego fachowca w każdym mieście. Szeroki wybór firm sprawia, że łatwiej możemy znaleźć atrakcyjną ofertę. Ponadto wiele firm oferuje różnego rodzaju panele słoneczne do montowania na dachach, gruncie czy też balkonach. Panele słoneczne na balkon to świetne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają możliwości instalacji fotowoltaiki w innych miejscach.

Fotowoltaika – MINUSY

– Wysoki koszt. Zakup i montaż paneli fotowoltaicznych nie należy do najtańszych. Mimo tego, że cena paneli fotowoltaicznych spadła na przestrzeni kilku lat, to wciąż jest ona poza zasięgiem wielu osób. Na szczęście możemy liczyć na różne programy dofinansowań, z pomocą których zaoszczędzimy dużo pieniędzy. O dofinansowaniach OZE oraz kredytach na fotowoltaikę napiszemy osobny artykuł.

– Długi okres zwrotu z inwestycji. Musimy liczyć się z tym, że zakup paneli fotowoltaicznych nie zwróci się nam z roku na rok. Nie jest to więc inwestycja dla osób, które chcą zyskać już teraz. Instalacja fotowoltaiczna najczęściej zwraca się po kilku latach. Każde kolejne miesiące to już jednak wysokie i pewne oszczędności na rachunkach za prąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *