Czym jest zdolność kredytowa i jak ją poprawić?

jak-poprawić-zdolność-kredytową-1024x682

Czym jest zdolność kredytowa i jak ją poprawić?

Wyniki kredytowe są niezwykle integralną częścią życia finansowego każdego z nas. Chcesz założyć firmę i potrzebujesz pożyczki? Potrzebujesz dobrej zdolności kredytowej. Chcesz wziąć samochód w leasing? Potrzebujesz dobrej zdolności kredytowej. Chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny mieszkanie? Potrzebujesz dobrej zdolności kredytowej.

Czym jest ocena kredytowa?

Ocena kredytowa to ocena oparta m.in. na tym, jak dobrze radzisz sobie ze spłatą swoich zobowiązań (kredyty, pożyczki itp.). W skrócie, jeśli spłacisz wszystko na czas, Twój wynik jest prawdopodobnie całkiem przyzwoity. Jeśli tego nie robisz, prawdopodobnie możesz zapomnieć o nowym kredycie. Jeśli znajdujesz się na tej drugiej (niekorzystnej) pozycji, nie załamuj się. Zawsze możesz poprawić swoją zdolność kredytową. Oto kilka sposobów na poprawę oceny kredytowej.

Sprawdź swój raport kredytowy

Wiele osób ma błędy w swoich raportach kredytowych (np. błędnie zgłoszone płatności, zduplikowane konta itp.). Dlatego ważne jest, aby przejrzeć swój raport pod kątem tych problemów. Jeśli znajdziesz jakieś, zakwestionuj je i usuń. Ta metoda jest niezwykle skutecznym i szybkim sposobem na poprawę Twojej zdolności kredytowej. Inną ważną rzeczą jest sprawdzenie, czy spłacone zaległe płatności lub konta windykacyjne nadal znajdują się w raporcie kredytowym. Jeśli je spłaciłeś, poproś o ich usunięcie. Ten proces wymaga trochę więcej wysiłku i może być konieczne odnalezienie agencji windykacyjnej lub pierwotnego wierzyciela.

Zwiększ swój limit kredytowy

Im wyższy limit kredytowy, tym niższy wskaźnik wykorzystania kredytu, a więc lepszy wynik. Możesz szybko zwiększyć swój limit, otwierając nową kartę lub prosząc bank o zwiększenie limitu. Jeśli wybierzesz pierwszą opcję upewnij się, że wybierasz kartę mądrze (np. dobry CashBack/nagrody, niskie opłaty itp.).

Buduj zdolność kredytową

Możesz to robić np. poprzez zakup przedmiotów na raty i terminowe spłacanie. Planujesz kupić nowy telewizor za gotówkę? Spróbuj znaleźć sklep, który oferuje raty 0%. W ten sposób nie tylko rozłożysz wydatek na kilka-kilkanaście miesięcy ale i dołożysz cegiełkę do poprawy swojej zdolności kredytowej. Więcej informacji na temat zdolności kredytowej i jej poprawy znajdziesz w artykule https://www.provident.pl/blog/czym-jest-zdolnosc-kredytowa-i-co-ma-na-nia-wplyw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *