Prace zmienia się z różnych powodów, czasem chcemy ją zmienić, a czasem, niestety, zostajemy do tego zmuszeni. Zdarza się również, że po prostu Zycie układa się tak, że zmiana pracy jest konieczna, bo na przykład zmieniamy także miejsce zamieszkania.
Postarajmy się, żeby zmiana pracy zawsze była zmianą na lepsze. Da się to zrobić, nawet, jeżeli z poprzedniego miejsca zostaliśmy zwolnieni. To doskonała okazja do zmotywowania się, wykazania swoich atutów i znalezienia etatu w miejscu, gdzie będziemy przychodzić z uśmiechem, nawet w poniedziałki. Ofert nie brakuje, trzeba tylko uwierzyć w siebie, a przede wszystkim dobrze się poznać. Poznanie samego siebie może zaowocować nieoczekiwanymi rezultatami. Taka autoanaliza pozwoli na wydobycie na wierzch cech naszego charakteru, których moglibyśmy się nawet nie spodziewać, a które jednak są głęboko w nas zakorzenione. To samo odnosi się, oczywiście do naszych stron słabszych, ponieważ każdy z nas je ma. Nie przejmujmy się tym, że mamy wady, ale nauczmy się je wykorzystywać, bądź je wyeliminujmy, bądź też omijajmy miejsca pracy, w których mogą być one dużą przeszkodą. Jesteś nieśmiały? Praca konferansjera to nie miejsce dla Ciebie, poszukaj lepiej zatrudnienia w biurze, albo w pracy online, gdzie kontakt z ludźmi jest ograniczony do minimum. Nie wszystko możemy wszyscy, dlatego nie starajmy się na siłę dorównać innym, a znajdźmy miejsce, w którym będziemy mieli okazję się wykazać i, gdzie cechy traktowane przez nas jako wady, będą zaletami. Pedantyzm? Może być czasem stroną ujemną a czasem dodatnią. Wszystko zalezy od zadań, jakie do nas należą.
Do poszukiwań nowego zatrudnienia trzeba się bardzo dobrze przygotować, żeby przyniosło ono rezultaty, o jakich marzymy. Na szczęście są osoby i firmy, które zajmują się pomocą w sposób absolutnie profesjonalny. Zacznijmy od tego, żeby napisać naprawdę profesjonalne CV, które zwróci uwagę rekrutujących. Zawrzyjmy w nim zawsze tylko prawdziwe informacje, ale ujęte w atrakcyjny sposób. Liczy się również dobra, oryginalna grafika CV, nie może być ono takie, jak setki pozostałych. Wiele firm wymaga także napisania listu motywacyjnego, co już jest trudniejszym zadaniem. Nigdy nie używaj jednego listu do wszystkich firm, gdzie kandydujesz. Zarówno profesjonalne CV, jak i list motywacyjny powinny być napisane dla danego przedsiębiorstwa, gdzie ubiegamy się o pracę. W każdym z nich musimy wyeksponować trochę inne nasze cechy, ponieważ stanowiska różnią się od siebie zapotrzebowaniem. W pisaniu pomoże Ci coaching zmiany pracy, ale nie tylko w tym okaże się on pomocny. Oprócz tego po długiej rozmowie, będzie w stanie określić, jaki jest cel Twoich poszukiwań, w jakim miejscu na swojej zawodowej ścieżce jesteś, a przede wszystkim, w jaki sposób najskuteczniej możesz poszukiwać zatrudnienia. Wspólnie opracujecie strategię poszukiwań pracy posługując się sprawdzonymi metodami, takimi jak krótka analiza SWOT. Wypisanie i przemyślenie mocnych i słabych stron oraz szans zagrożeń to podstawa. Z nich dopiero można wnioskować, w którym kierunku podążać.
Przy wykorzystaniu wymienionych metod i wsparciu ze strony fachowego doradcy na pewno w niedługim czasie znajdziesz zatrudnienie, o jakim zawsze marzyłeś. Najważniejsze jest dopasowanie wymagań stanowiska do tego, co my możemy zaoferować. Odpowiadając na ogłoszenia pasujące do naszej osobowości łatwiej nam będzie nie tylko dostać pracę, ale również potem ją utrzymać. I, co najważniejsze czerpać z niej satysfakcję. A potrzeba do tego tak niewiele: profesjonalne CV, list motywacyjny, autoanaliza i motywacja. Również przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej może okazać się istotne, ponieważ pracodawcy coraz częściej lubią zadawać dość zaskakujące pytania, które z pozoru mogą nie mieć nic wspólnego z pracą, albo takie, które mają za zadanie sprawdzić, czy potrafimy mówić o swoich słabych stronach. Nikt z nas nie chciałby się nimi chwalić przed przyszłym pracodawcą, dlatego swoją największą wadę trzeba przedstawić, jak zaletę.